Ewa Braun
Wielcy dyktatorzy, przywódcy pokazują się publicznie jako samotni wojownicy, poświęcający całe swe życie dla dobra narodu, państwa. Jednak nieliczni wiedzą, że tak na prawdę otaczają się całymi wianuszkami rozkochanych w nich kobietach, które dla swego ukochanego przywódcy są w stanie zrobić wszystko. Nie inaczej było z Adolfem Hitlerem. Grono jego wielbicielek było dość pokaźne, a zaliczały się do niego zwykłe Niemki, jak i żony najważniejszych urzędników administracji II Rzeszy, a także żony wojskowych. Temat kobiet Hitlera jest bardzo obszerny i już stał się źródłem dla filmów, nie tylko dokumentalnych, a także licznych książek. Pomimo tylu rozkochanych niewiast, Hitler poślubił jedną, wybraną, Ewę Braun.
Ta niemiecka modelka i sprzedawczyni była w chwili swojej i Hitlera śmierci o ponad 20 lat od niego młodsza. Kiedy rozgryzali kapsułkę z cyjankiem ona miała 33 lata, a on 56. Co ciekawe ich ślub odbył się na czterdzieści godzin przed popełnionym samobójstwem, a opinią publiczna jeszcze długo nie wiedziała, że byli małżeństwem.
Ewa Anna Paula Braun urodziła się w Monachium 6 lutego 1912 roku. Kiedy miała 17 lat rozpoczęła pracę u osobistego fotografa Adolfa Hitlera, gdzie była asystentką i modelką. To właśnie w takich okolicznościach poznała Führera. Dwa lata później zaczęła się z nim coraz częściej spotykać. Jak można dowiedzieć się z wielu wspomnień różnych kobiet, które weszły w intymny związek z Hitlerem, jego upodobania były dość drastyczne – wymagały wielkiej uległości od kochanki. Ponoć przejawiał także sado-analne skłonności, które dla wielu kobiet stanowiły zbyt śmiałe posunięcia. Prawdopodobnie takie stanowisko było też bliskie Ewie Braun, gdyż w pierwszych latach znajomości z Hitlerem, kobieta dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo. Ich związek nabrał poważniejszego charakteru, gdy Ewa zamieszkała w oficjalnej rezydencji Hitlera w Berghofie, niedaleko Berchtesgaden. Tutaj też ukrywała się podczas II wojny światowej.
Jako asystentka fotografa, Ewa nauczyła się trudnej sztuki fotografowania. Dzięki niej do dziś zachowały się liczne zdjęcia, w tym w kolorze, Führera. Była ona ich autorką. Jednak jej rolą nie było tylko bycie kochanką i fotografem Hitlera. Jak można przeczytać w różnych wspomnieniach ludzi z otoczenia Hitlera, była ona także ważną osobą w jego otoczeniu. Nie pokazywała się jednak publicznie z Führerem. Dopiero gdy jej siostra, Margaret, w 1944 roku poślubiła oficera łącznikowego Waffen-SS przy Głównej Kwaterze Adolfa Hitlera, Hermanna Fegeleina, Ewa zaczęła pokazywać się u boku Hitlera.
Widząc, że III Rzesza zaczyna upadać, młoda kobieta przysięgła wierność Hitlerowi i wyjechała z nim do Berlina, by w spokoju doczekać końca wojny. Wiedząc, że Armia Czerwona zbliża się do stolicy, Ewa i Hitler wzięli ślub, którego udzielił im urzędnik berlińskiego okręgu NSDAP, który oczywiście miał uprawnienia do udzielania cywilnych ślubów. Ich ceremonia miała oczywiście charakter cywilny. Czterdzieści godzin później małżonkowie popełnili samobójstwo.