Krzywda Rumunii
Media w Europie obiegła niedawno informacja, że podczas kolejnych prac archeologicznych na terenie Rumunii, a dokładniej gminy Popricani, odnaleziono masowy grób osób zamordowanych podczas II wojny światowej. Znów wrócił temat pogromu rumuńskich Żydów przez wojska rumuńskie oraz bolesna karta z historii tego kraju została przywołana.
Badacze natrafili na zbiorową mogiłę, w której pochowano co najmniej ciał. Najmłodsza z ofiar miała zaledwie 2 latka. Wśród ciał było dwanaścioro dzieci. Uważa się, że były to ofiary Holokaustu, z którego Rumunia jako państwo sojusznicze III Rzeszy musiało się wywiązać. Jak wskazują naukowcy, z rąk rumuńskiego wojska w gminie Popricani zginęło ponad sto osób. Większości ofiar nie udało się do tej pory odnaleźć. To drugi największy masowy grób w tej części Rumunii. W 2010 roku odkryto w pobliskim lesie mogiłę szesnastu osób. Naoczni świadkowie wspominali, że w tej okolicy pochowano właśnie ponad sto osób dorosłych i dzieci. Informacje te ujawnił Narodowy Instytut Studiów nad Zagładą Elie Wiesela w Rumunii. W tej sprawie przeprowadzono w 2014 roku śledztwo, które wykazało, że w działaniach mających na celu likwidację osób pochodzenia żydowskiego, mogło zginąć nawet piętnaście tysięcy ludzi, w tym ginęli w obozach pracy czy masowych egzekucjach.
Rumunia podczas II wojny światowej na początku chciała zachować neutralność, jednak już w czerwcu 1941 roku przyłączyła się do państw Osi, czyli III Rzeszy, Japonii i Włoch. Taką decyzję podjął Ion Antonescu. Król Michał I przeprowadził w 1944 roku udany zamach stanu, w wyniku którego Rumunia dostała się pod kontrolę Armii Czerwonej oraz stała się sojusznikiem Aliantów.
Zanim to się jednak wydarzyło, w kwietniu 1939 roku Francja i Wielka Brytania miały zagwarantować niezawisłość Rumunii w ewentualnym konflikcie zbrojnym. Kolejnym państwem, które miało potwierdzić neutralność Rumunii miał być ZSRR, ale ten nie zgodził się na to, ponieważ rząd rumuński nie zgodził się na przemarsz wojsk czerwonoarmistów przez swoje terytorium. 23 sierpnia 1939 roku w pakcie Ribbentrop-Mołotow ZSRR zagwarantowała sobie prawa do zajęcia Besarabii. Kiedy wybuchła wojna z Polską, Rumunia wciąż starała się utrzymać swoją neutralność. Niestety, po klęsce Francji oraz Wielkiej Brytanii, przyszedł czas i na Rumunię, która nie miała już sojuszników w utrzymaniu swego statusu. Pomimo wszelkich starań króla Karola II, w 1940 roku Rumunia utraciła część swojego terytorium na wschodzi i na zachodzie. Nowy rząd pod przewodnictwem Iona Antonescu przejął władzę, wymusił abdykację króla na rzecz jego syna, Michała I. Przystąpienie Rumunii do państw Osi dało Antonescu władzę dyktatorską. W listopadzie 1940 roku ogłoszono podpisanie aktu o przystąpieniu Rumunii do paktu trzech. Legalnie rozpoczęto Holokaust w Rumunii.