Kwatery Hitlera
Bycie wodzem wymaga szczególnych środków ochrony oraz posiadanie bezpiecznej placówki, w której można prowadzić symulacje, ustalać różne działania, plany, a także organizować państwo. Kwatera główna to bardzo ważne miejsce dla wodza, dlatego Adolf Hitler miał ich kilka, nie licząc Berlina i Obersalzbergu było ich osiem. Kwatery nie miały swego stałego miejsca i z przyczyn bezpieczeństwa były co jakiś czas zmieniane. Jedną z nich był Wilczy Szaniec. Tutaj gościł najdłużej, bo niemalże osiemset dni. Inne kwatery, które pełniły funkcję Kwatery Głównej to Winnica na Ukrainie (Wehrwolf), niedaleko Münsterifel (Orle Gniazdo), w Górach Scharzwaldu (Tannenberg) i koło Ziegenbergu (Skalne Gniazdo). Kwaterę organizowano także we Francji oraz w Belgii. Naturalnie była ona także zorganizowana w Berlinie i w rezydencji Hitlera, w Obersalzbergu.
Kwatera Główna składała się z najważniejszych wojskowych i polityków, w tym szefa Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Wilhelma Keitela, szefa Sztabu Dowodzenia Wehrmachtu Alfreda Jodla, kierownika kancelarii NSDAP Martina Bormanna. Oprócz tego u boku Hitlera zawsze pojawiały się sekretarki i adiunkci. Na czele Kwatery stał Komendant.
Oczywiście miejsce pobytu Hitlera było objęte tajemnicą. To właśnie dlatego każda kwatera musiała być doskonale ukryta. Stąd umiejscawiano ją w lesie, gdzie dobrze ją maskowano. Kwatera zazwyczaj była zespołem żelbetonowych bunkrów, budynków z cegły i betonu oraz drewnianych baraków. Kiedy Hitler prowadził wojnę z Polską, Kwatera Główna mieściła się w pociągu.
Obok Kwatery Głównej funkcjonowały także kwatery pomocnicze, które współpracowały z Kwaterą Główną. Na terenie Polski kwatery pomocnicze były rozlokowane w obrębie siedemdziesięciu kilometrów od Gierłoży. Kwatery rozmieszczono wzdłuż linii kolejowej Kętrzyn-Węgorzewo. Niedaleko szosy, za Radziejami była umiejscowiona kwatera Hansa Lammersa, dalej w odległości dwudziestu jeden kilometrów w miejscowości Mamerki znajdowała się kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych o kryptonimie Anna. W lesie, około 27 kilometrów od Gierłoży obok Pozezdrza znajdowała się kwatera nazwana Hochwald, w której przebywał Heinrich Himmler. O randze Kwatery w Wilczym Szańcu może świadczyć także fakt, iż w pobliskim pałacu w Sztynorcie swoją siedzibę miał Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagranicznych. Na północ od Gołdapii, około 65 kilometrów znajdowała się kwatera główna Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych „Robinson”. W Krasnolesiu (Obwód Kaliningradzki), znajdowała się kwatera Hermanna Goeringa. Jednak od 1944 roku Goering miał swój schron już na terenie Wilczego Szańca. Z kolei na terenie Giżycka, w odległości około 30 kilometrów na terenie Twierdzy Boyen umiejscowiono placówkę wywiadu „Obce Armie Wschód” pod nazwą Emma.