Ważne osobistości w Wilczym Szańcu

19 lutego 2014 o 03:38

osobistosciAdolf Hitler po raz pierwszy przybył do Wilczego Szańca 24 czerwca 1941 roku. Kwatera, która początkowo miała być tylko polową i tymczasową siedzibą wodza, szybko stała się głównym ośrodkiem dowództwa i pod względem efektywności zarządzania – niczym nie odbiegała od standardów berlińskich.

To tutaj zapadały bowiem wszystkie decyzje na najwyższym poziomie politycznym, stąd także kierowano wojskami rozrzuconymi po wielu kontynentach, tutaj także Adolf Hitler spotykał się z wieloma ważnymi osobistościami ówczesnego świata i prowadził z nimi rozmowy dyplomatyczne. Spróbujmy więc nieco bliżej przyjrzeć się tej sprawie. Odpowiedzmy więc na pytanie – kogo, w ciągu kilku lat istnienia kwatery, gościł tutaj wódz III Rzeszy?

Najważniejszym i bez wątpienia najczęstszym gościem Hitlera był sojusznik i przyjaciel wodza, włoski dyktator – Benito Mussolini. Zdarzyło mu się tu przyjeżdżać kilkukrotnie. Jedna z najbardziej charakterystycznych wizyt miała miejsce tuż po nieudanym zamachu na życie Hitlera w lipcu 1944 roku. Hitler czuł się na tyle dobrze, że postanowił osobiście przywitać Mussoliniego na peronie stacji.

benito-mussolini

Benito Mussolini

Wilczy Szaniec odwiedzali również przedstawiciele licznych państw sojuszniczych Rzeszy. Wśród najważniejszych z nich należałoby wymienić między innymi francuskiego premiera rządu Vichy oraz lidera Słowackiej Partii Ludowej – księdza Józefa Tiso. Częstym gościem był również król Rumunii – Michał I Hohenzollern-Sigmaringen. Oprócz wyżej wymienionych, Wilczy Szaniec odwiedzali także przedstawiciele takich państw jak: Finlandia, Bułgaria, czy nawet Japonia.

michal-i-hohenzollern-sigmaringen

Michal I Hohenzollern-Sigmaringen

 

Kwaterę Hitlera często odwiedzali również dowódcy krajów okupowanych przez nazistowską III Rzeszę. Wśród nich znajdowali się (między innymi) ówczesny nadprezydent Prus Wschodnich i komisarz Rzeszy na Ukrainie – Erich Koch oraz generalny gubernator okupowanych terenów polskich – Hans Frank, który na co dzień urzędował w Krakowie.

erich-koch

Erich Koch