Kto wymyślił lokalizację Wilczego Szańca?

29 czerwca 2017 o 01:14

Die Wolfsschanze / The Wolf's LairWiele jest już napisane o przyczynach i strategicznych zaletach kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec”. Te zalety to położenie w najlepiej ufortyfikowanym regionie Niemiec, blisko frontu wschodniego pod naturalną osłoną lasu i odseparowane ze strony wschodniej przez wielkie jeziora mazurskie, które utrudniały dostęp do kwatery wojskom lądowym. Nie wiadomo dokładnie, kto wpadł na pomysł takiej lokalizacji. Domniemuje się, że autorem pomysłu był Fritz Todt, który był stałym bywalcem „Kuhrhausu” – domu wypoczynkowego w lesie gierłoskim.
Fritz Todt był inżynierem i nazistowskim działaczem. W czasie I wojny światowej walczył na froncie Zachodnim służąc w niemieckich siłach powietrznych. Od 1933 roku był generalnym inspektorem niemieckich dróg. To jemu Hitler powierzył realizację słynnego planu budowy niemieckich autostrad (Reihsautobahn), których za kadencji Todta wybudowany około 3 tysiące kilometrów. Do Olimpiady w Berlinie w 1938 roku byłprzymusowi_robotnicy gotowych już 1000 kilometrów autostrad, które wywarły ogromne wrażenie na zagranicznych gościach. Do ich budowy Totd zaangażował wielu cenionych inżynierów i architektów. Od 1940 roku był ministrem amunicji i uzbrojenia Rzeszy.
Todt utworzył paramilitarną Organizację Todt, zrzeszającą prywatne i państwowe firmy budowlane, której zadaniem była budowa głównie obiektów wojskowych oraz kwater Hitlera. Na początku ta organizacja zajmowała się rozbudową Linii Zygfryda, a później zajęła się budową kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu. Wybudowała również doświadczalny ośrodek rakiet V1 i V2 w Peenemunde, Linię Gustawa we Włoszech, umocnienia przybrzeżne Normandii i szereg pomniejszych obiektów wojskowych, jak stanowiska artylerii, lotniska, stocznie. Organizacja Todt (niem. Organisation Todt) początkowo zatrudniała Niemców niezdolnych do służby wojskowej w wieku poborowym. W późniejszym okresie zatrudniała przymusowo robotników i inżynierów w okupowanych krajów, w tym jeńców obozów koncentracyjnych.
organizacja_todtW dniu 8 lutego 1942 r. Fritz Todt zginał w wypadku lotniczym na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo, które obsługiwało Wilczy Szaniec. Jego funkcję, jako szefa Organizacji Totd przejął Albert Speer. Przyczyny wypadku lotniczego nie są wyjaśnione. Ale są snute teorie spiskowe i o związek z śmiercią Todta podejrzewa się Hermana Goeringa, z którym Todt miał nienajlepsze stosunku. Niezwłocznie po śmiertelnym wypadku Todta Goering stawił się u Hitlera proponując swoje zastępstwo. Adolf Hitler na następcę Fritza Todsa wyznaczył jednak Alberta Speera.
Fritz Todt w najbliższym otoczeniu Hitlera był ceniony za doskonały talent organizacyjny, wysoką fachową wiedzę i profesjonalizm.