NSDAP

31 sierpnia 2017 o 20:53

NSDAP-opaskaNSDAP, znana w Polsce pod polsko brzmiącą nazwą Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników, była macierzą nazistów. To na jej tle Hitler wypromował się na Fuehrera, a ona dała mu potężne zaplecze do rządzenia i reorganizacji państwa niemieckiego. To z jej szeregów wyłaniano czołowych polityków III Rzeszy oraz najważniejszych jej funkcjonariuszy.
Partia powstała w 1919 roku z inicjatywy Antona Drexlera i na początku nosiła nazwę Niemieckiej Partii Robotniczej (DAP). Kiedy ją powoływano do życia liczyła 64 członków. Partia miała charakter nacjonalistyczny. W 1920 roku zmieniono nazwę na Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników, a jej członkowie określali się mianem nazistów. Na początku swego istnienia w jej szeregach znajdowali miejsce byli żołnierze, weterani I wojny światowej, którzy nie umieli odnaleźć się w nowych warunkach pokojowych. W pierwszych latach partia wydawała pismo Voelkischer Beobachter, które jawnie nawoływało do antysemityzmu. NSDAPAdolf Hitler, dzięki swoim umiejętnościom mówcy, w 1921 roku stanął na czele partii. Rok wcześniej przedstawił 25 punktów programu partii, wśród których znalazły się między innymi postulaty anulowania postanowień traktatu wersalskiego, zjednoczenia narodu niemieckiego w jedno państwo, a także pozamykania wszystkich nieprzychylnych partii gazet. Chciał także utworzenia narodowej armii poprzez powszechną i obowiązkową służbę wojskową. Jako przewodniczący partii zaczął formowanie paramilitarnych formacji Sturmabteilung (SA), z której później wyrosła SS czyli Schutzstaffel.
Hitler był gorącym zwolennikiem teorii spiskowej, według której Żydzi, komuniści, masoni czy jezuici mieli organizować spisek przeciwko narodowi niemieckiemu. Zatem głównym oponentem NSDAP stała się Komunistyczna Partia Niemiec, a także socjaldemokracji i stronnictwa liberalne. Populistyczne hasła szybko przysparzały partii zwolenników. W 1921 roku ta liczyła 300 członków, natomiast dwa lata później już 30 tysięcy. Atrakcyjny charakter partii, czyli wodzowska o militarnych cechach, bardzo przyciągały zwolenników. Parady urządzane z przepychem, defilady, mundury czy marsze z pochodniami, działały jak magnes.
Oboz-zagladyPo nieudanym puczu monachijskim, w 1923 roku, partia została zdelegalizowana. Rozgłosu Hitlerowi przyniósł nieoczekiwanie proces puczystów. Hitler bezkarnie wygłaszał w sądzie swoje poglądy, obrażając przy tym urzędników i funkcjonariuszy ówczesnego ustroju. Ostatecznie został skazany na 5 lat pozbawienia wolności, a podczas odsiadywania kary napisał słynny Mein Kampf. Hitler opuścił więzienie w 1924 roku. Partia się przeorganizowała, uaktualniła statut i już jako legalnie działająca partia stanęła w wyborach do Reichstagu. Jednak dopiero w wyborach w 1932 roku NSDAP pod przewodnictwem Hitlera zdobyła większość w niemieckim parlamencie, co pozwoliło jej na wprowadzenie w życie swoich morderczych planów. Adolf Hitler został Kanclerzem Niemiec.