Okolice Wilczego Szańca – co i gdzie warto zobaczyć?

19 lutego 2014 o 03:36

warmia-i-mazuryWarmia i Mazury to teren, który większości turystów kojarzy się przede wszystkim z pięknem przyrody i leniwym odpoczynkiem nad brzegiem jednego z licznych jezior, z których słynie ta kraina. Skoro zwiedziliśmy już Wilczy Szaniec, a nasz głód historycznej wiedzy w dalszym ciągu nie został zaspokojony, powinniśmy nieco rozejrzeć się po okolicy. Sprawdźmy zatem, co jeszcze możemy tu zobaczyć.

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę, że w promieniu kilkunastu kilometrów od Gierłoży znajduje się przynajmniej kilka malowniczo położonych miast i miasteczek. Wśród nich należałoby wymienić przede wszystkim: Węgorzewo, Świętą Lipkę, Reszel, Mamerki, Giżycko oraz (położony najbliżej) Kętrzyn. Spróbujmy więc po kolei wymienić ważniejsze zabytki tych miast.

Jeżeli zawitamy do Węgorzewa, z pewnością nie możemy przejść obojętnie obok Zamku Krzyżackiego, zbudowanego u schyłku XIV w. Liczne przebudowy i prace konserwatorskie sprawiły, że aktualnie zamek jest w świetnym stanie. Nieopodal znajduje się również XVII-wieczny kościół im. Piotra i Pawła.

 

wegorzewo-zamek

Zamek krzyzacki w wegorzewie

W Świętej Lipce znajduje się jedna z najwybitniejszych zabytków barokowej architektury sakralnej. Mowa oczywiście o sanktuarium maryjnym – Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, której historia sięga jeszcze schyłku XV wieku.

bazylika-lipka

Bazylika Nawiedzenia Najswietszej Maryi Panny

Giżycko słynie przede wszystkim ze swoich jezior (m.in. jeziora Niegocin). Naszą uwagę z pewnością zwróci również XIV-wieczny Zamek Krzyżacki, który został zaadaptowany na hotel. Ciekawostką jest również XIX-wieczna twierdza Boyen, której strategicznym zadaniem było zamknięcie wschodniej granicy Prus.

twierdza-boyen

Twierdza Boyen

Miastem położonym najbliżej Wilczego Szańca jest Kętrzyn. Do dyspozycji zwiedzających mamy tu między innymi: Bazylikę Mniejszą św. Jerzego, Kościół św. Jana, czy (jak to zwykle bywa w tych rejonach) – monumentalny zamek krzyżacki.