Zwiedzanie Wilczego Szańca – informator dla turystów

19 lutego 2014 o 03:36

planJeżeli ktoś z Was rozważa spędzenie urlopu na Warmii i Mazurach, z pewnością powinien być świadomy faktu, że ta kraina to nie tylko jeziora, lasy i ośrodki wypoczynkowe. Rejon północno-wschodniej Polski obfituje również w wiele pomników szeroko rozumianej historii.

Dlatego też, jeżeli już tam jesteśmy, z pewnością powinniśmy odwiedzić jeden z najważniejszych – Wilczy Szaniec – kompleks bunkrów, z którego Adolf Hitler dowodził inwazją na Związek Radziecki. Udzielimy Wam więc kilku wskazówek na temat tego, jak zabrać się za zwiedzanie jednej z najważniejszych kwater polowych nazistowskich Niemiec.

Obecnie Wilczy Szaniec posiada bardzo rozbudowaną bazę turystyczną. Jest on dostępny dla zwiedzających codziennie od 8:00 rano do zapadnięcia zmroku. Na terenie kompleksu znajdują się hotel i restauracja, ulokowane w dawnym budynku Gwardii Przybocznej. Do naszej dyspozycji będą pokoje 1,2 lub 3-osobowe (odpowiednio 80,120 i 170zł – w cenie dostajemy śniadanie).

 

kwatery

Hotel w wilczym szancu

Ceny samego zwiedzania również nie przerażają portfela przeciętnego polskiego turysty. Bilet wstępu kosztuje tu bowiem 15zł. Przewidziano również ulgi dla uczniów i studentów, dla których wstęp na teren kwatery wynosi 10zł.

Jeżeli natomiast nie chcemy spędzać nocy w hotelu, do naszej dyspozycji znajduje się pole namiotowe, gdzie możemy przenocować po dużo niższej cenie. Za zaparkowanie samochodu, motoru lub campera pobierane są wprawdzie dodatkowe opłaty, ale z pewnością nie są one odstraszające dla średnio zamożnego turysty.

Najważniejszą sprawą jest dobra organizacja zwiedzania Wilczego Szańca. Należy wyraźnie zaznaczyć, że zwiedzanie kwatery ma sens tylko(!) z przewodnikiem (do dyspozycji mamy również przewodników mówiących w wielu językach obcych). Koszt przewodnika dla grupy przekraczającej 10 osób wynosi 70zł, dla turystów indywidualnych – 50zł.

zwiedzanie-z-przewodnikiem

Zwiedzanie z przewonikiem